@ango je više nego sam ples, glazba i poezija. Poštuje odnose koji nam dopuštaju da budemo ono što jesmo i podupiru nas u osobnom i društvenom rastu. Gdje se potpuno prikazujemo kao tko smo i dijelimo stvari koje želimo podijeliti iz želje, a ne obaveze ili pridržavanja društvenih skripti. Jedno od najsnažnijih pretraživanja u tangu je potraga za unutarnjom i vanjskom ravnotežom. Sam tango predstavlja ravnotežu.
srijeda, 31. siječnja 2018.
Prvo od šest glavnih područja važnih za kvalitetu života, fizička aktivnost i argentinski tango
Argentinski tango čini ljude opuštenijima, zadovoljnijima i manje depresivnima, poboljšavajući naš odnos sa samima sobom, s drugim osobama, ali i sa samim argentinskim tangom kroz razvoj tri osnovna područja ljudske osobnosti i aktivnosti koja se međusobno preklapaju. To su kognitivna (spoznajna – glava; intelektualna sposobnost ili znanje ili mišljenje), afektivna (osjećajna – srce; osjećaj ili odnos ili stav) i psiho - motorička (djelatna – ruka, odnosno tijelo; fizičke vještine ili ono što osoba može činiti), također poznata i kao znanje, stavovi i vještine.
Argentinski tango je sam po sebi jednostavan i slobodan, kako u glazbenom tako i plesnom izražaju te na društvenoj razini. Ono što ga čini složenim u našim očima te nam se čini nedostupnim i neostvarivima jest uvjerenje kako je argentinski tango kao ples jedan od najtežih plesova. Sam tango kao ples ne robuje figurama te izvođenje njegovih plesnih pokreta ovisi o trenutku.
Ne zadanost plesnih figura u našem kontekstu (najviše) i stvaranje ili primjećivanje kada možemo učiniti koji plesni pokret te na koji način predstavlja jedan od najboljih i najačih načina za razvoj kongnitivnih sposobnosti. Činjenica kako njegove plesne pokrete možemo izraziti na melodiju, glas pjevača ili pjevačice, ritam ( ali ne u smislu koračnice) te na instrument koji toga trenutka prevladava u glazbenoj izvedbi zna preplašiti plesače koji su krenuli svladavati ovaj predivni ples. Čiji jezik je jedan od najstarijih na svijetu (pročitaj jedan od prijašnih blogova).
Tango kao ples služio je ljudima za opuštanje i zabavu na kraju dana te se izvodio na veselu glazbu. Kako su se kroz godine njegovog razvoja mjenjala mjesta na kojima se plesao, mijenjala (s obzirom na veličinu mjesta gdje se izvodio nastali su stilovi :) ) uz utjecaj kultura i običaja mnogih naroda, tako se razvijao kao ples i glazba te društveni fenomen.
Sloboda je mogućnost samostalnog, slobodnog djelovanja te samoodređenja čovjeka. Sloboda se , u općenitom smislu, odnosi na tvrdnju biti »slobodan« (neograničen, nezarobljen). Francuzi su ustanovili kako je stanje slobode prirođeno čovjeku zahvaljujući činjenici da posjeduje dušu i svijest, s time da svaki odnos s društvom u izvjesnoj mjeri podrazumijeva gubitak slobode. Sloboda se ne može točno definirati i svatko ju drugačije zamišlja.
Tango obuhvaća 6 glavnih područja važnih za kvalitetu života uz proces usporavanja starosti. Jedna od njih je fizička aktivnost. Za bavljenje argentinskim tangom nije potrebno ništa više od osnovne fizičke snage koja će se njegovim prakticiranjem pojačati.
Razvijanjem vlastite osi i statike pokreta (ne isključivo vježbanje statičnih pokreta) poboljšavamo svoju prezentnost, pri čemu su nam kretnje ugodnije i stabilnije.
Ples i vježbanje može pomoći u sprječavanju gomilanja kilograma ili održavanju smanjene tjelesne težine. Kada se bavimo fizičkom aktivnošću, sagorijevamo kalorije. Što je aktivnost intenzivnija, više kalorija se troši (mijenjanje tempa pri plesu i vježbanju). Ne morate odvajati veliki dio vremena za vježbanje. Ukoliko ne možete vježbati ili plesati, jednostavno budite aktivniji tokom dana – idite stepenicama umjesto liftom ili se intenzivnije bavite kućnim poslovima.
Bez obzira na tjelesnu težinu, visinu i građu, aktivnost potiče lipoprotein (HDL) ili ,,dobru’’ masnoću, te s druge strane smanjuje nezdrave trigliceride. Zahvaljujući tome, naš krvotok funkcionira normalnije, što smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti. Redovna fizička aktivnost zapravo može pomoći u prevenciji ili kontroli mnogih zdravstvenih problema i stanja, uključujući moždani udar, metabolički sindrom, dijabetes tipa 2, depresiju, određene vrste karcinoma, artritis i ublažiti te umanjiti padove. Isti tako, može ojačati mišiće i povećati izdržljivost. Vježbanje i fizička aktivnost opskrbljuju stanice kisikom i hranljivim tvarima te pospješuju pravilnije i efikasnije funkcioniranje našeg kardiovaskularnog sustava. A kada srce i pluća rade efikasnije, imamo više energije za obavljanje svakodnevnih obaveza.
Često trebamo emocionalni poticaj za fizičku aktivnost, a da toga nismo ni svjesni. U argentinskom tangu sam brainstorming pokreta je jednako važan kao i priprema za njih. Pripremu tijela uz lagano zagrijavanje koje ne treba, ali i može trajati duže od 10 minuta slijede već spomenute linijske kretnje - najosnovnije kretnje u argentinskom tangu, one koje koristite svakodnevno, ali u ovom slučaju svjesnije. Koraci naprijed, nazad i u stranu, zatim kružna kretanja, pivoti (rotacije na jednoj nozi) i disocijacije. Vježbajući pokrete segmentalno u sporijem i bržem tempu značiti će vam puno. Sve te pokrete izvježbavamo uvjek prvo samostalno, a zatim u paru. Sve zajedno može trajati 30 minuta, pri čemu ne treba pretjerivati; ovime utječemo pozitivno na vlastito raspoloženje.
Tjelesna aktivnost potiče aktivaciju različitih kemikalija u mozgu koje mogu učiniti da se osjećate sretnijim i opuštenijima, uz istovremeno povećenje energije.
Redovita tjelovježba također vam može pomoći da ispravite svoje mišljenje o sebi i svom izgledu, što dovodi do većeg samopouzdanja i samouvjerenosti.
Redovna fizička aktivnost pomaže nam da lakše zaspimo i postignemo dublji san. Samo vježbanje pred spavanje može nas dovesti do toga da imamo previše energije, stoga ćemo teže utonuti u san. Stoga na kraju svakog sata, praktike i milonge zaplešite smirenije te se probajte opustiti. Popite piće, popričajte s ljudima oko sebe ili sjednite na neko kraće vrijeme prije nego krenete na spavanac. Ako ste gladni, pojedite onoliko koliko vam treba – ni previše, ni premalo.
Redovita tjelesna aktivnost može vas regenerirati i učiniti da izgledate bolje, što može imati pozitivan učinak na vaš intimni život. Može dovesti do pojačanja želje za intimnošću kod žena, a kod muškaraca staviti sve u funkciju.
Vježba i tjelesna aktivnost mogu biti zabavan način provođenja vremena. Daju nam priliku da se opustimo ili nas jednostavno čine sretnima. Naravno, uz dobar brainstorming pokreta, kako u argentinskom tangu, tako i drugdje, kako ne bismo gubili energiju te postajali nemirni zbog ne ispunjenja i osmišljenosti - samog nereda (bilo što, bilo kako, samo da se nešto događa).
Tjelesna aktivnost također može pomoći da se približimo svojoj obitelji ili prijateljima u zabavnom društvenom okruženju uz upoznavanje novih ljudi na milongama, praktikama, radionicama i sl.
Kroz vježbu i tjelesnu aktivnost možemo postići da se osjećamo bolje, poboljšati svoje zdravlje te si poznije godine učiniti ugodnijima i kvalitetnijima uz zabavu.
Postavite opći cilj u argentinskom tangu. Barem _ minuta vježbe svaki dan samostalno, nekoliko puta tjedno u paru uz samo plesanje bez riječi i ispravljanja s poznatim te ne poznatim plesačima. Ako želite postići neke posebne ciljeve u argentinskom tangu, morate prakticirati više na sve načine. Nemojte zaboraviti konzultirati svog liječnika prije početka novog programa vježbanja, naročito ako niste dugo vježbali, imate kronične zdravstvene probleme kao što su bolest srca, dijabetes ili artritis ili imate bilo kakvih sumnji.
Sama postava tijela i kretnje u argentinskom tangu su potpuno prirodne. Njihovo pravilno upoznavanje i razvijanje dovodi do razvijanja vretenastih mišića (u nekim od prijašnjih tekstova). Isto tako osvješćuje i čini puno lakšim svakodnevne kretnje pri ostalim aktivnostima. Primjerene su za svaku dob. Sam argentinski tango nema samo jednu dobrobit, (onu fizičku) već višestruku: vraća nas nama samima i otvara vrata za sve vrste i načine plesnih i društvenih odnosa.
Jelena Somogyi
utorak, 23. siječnja 2018.
Odnos sa sobom i drugim osobama te argentinskim tangom
Dobar odnos donosi sklad, olakšava život te donosi najosnovnije životno
ispunjenje koje vodi do naše osmišljenosti i ostvarenosti. Kroz sklad i
odnos lakše prihvaćamo te oblikujemo nova znanja kao što je argentinski
tango, stvarajući ujedno i slobodni prostor.
Za najoptimalnije "čarobiranje" u tom čarobnom svijetu trebali bismo upoznati sam argentinski tango u svim njegovim oblicima – nastanak, "postojanje", razvitak i … .
Bloomova taksonomija govori o tri osnovna područja ljudske osobnosti i aktivnosti koje se međusobno preklapaju: kognitivnom (spoznajno – glava; intelektualna sposobnost ili znanje ili mišljenje), afektivnom (osjećajno – srce; osjećaji ili odnos ili stav) i psiho - motoričkom (djelatno – ruka, odnosno tijelo; fizičke vještine ili ono što osoba može činiti), također poznatim kao znanje, stavovi i vještine.
Argentinski tango nije puki fizički pokret (više u "Plesnost i tehnika" blogu), već predstavlja spoj kulture i običaja mnogih naroda koji su oblikovali glazbu, ples i poeziju na području Argentine i Urugvaja, a koji se naziva argentinski tango ili tango argentino. Argentinski tango je glazbeni žanr, ples, poezija i društveni fenomen - jezik komunikacije.
- Alex.Tango.Fuego
"Prihvatiteljica pokreta osjeća prvu polovicu rečenice (iz moje ideje), a zatim završi drugu polovicu rečenice ..."
- Murat Erdemsel, tango učitelj i umjetnik
Često vodimo borbu sami sa sobom, drugim osobama i stvarima oko nas.
Stvaramo otpor. Na taj način dolazimo u i stvaramo neugodne situacije te
zatvaramo slobodni prostor, koji predstavlja svojevrstan prostor
poštovanja i uvažavanja. Do toga dolazi jer nismo svjesni niti sebe a
kamoli drugih. U ovom slučaju govorimo o (ne)svjesnosti našeg fizičkog i
afektivnog bića, s obzirom da argentinski tango kao ples predstavlja
odnos sa samim sobom, zatim drugom osobom s kojom dijelimo i stvaramo
pokret, podlogom po kojoj se krećemo, glazbom, prostorom u kojem se
krećemo te osobama oko nas.
Zbog činjenice da funkcioniramo iz naučenih programa i ponašanja, odnosno djelujemo iz starih povreda, situacije doživljavamo iskrivljeno, a ne onakvima kakve jesu ili kakve bi mogle biti uz stvaranje slobodnog prostora.
Isto tako, druge osobe promatramo iz povrijeđenih dijelova sebe te na njih projiciramo svoje strahove, boli, nesigurnosti, potrebe, očekivanja i sl. U ovom konkretnom slučaju to je način kako nas osoba s kojom plešemo doživljava i osobe koje nas gledaju. Ukoliko osoba s kojom plešemo nije na našoj razini, to nam predstavlja veliko opterećenje, neovisno o tome nalazi li se ta osoba iznad ili ispod očekivane plesne razine. Ono što se u takvoj situaciji kurtuazno očekuje od nas jest da se prilagodimo. Na taj način plesna komunikacija postaje ugodnija, samim time i skladnija te nastaje slobodni prostor koji do tada nije postajao. Njime se otvaraju mogućnosti za obje osobe, kako u pojedinačnom odnosu, tako i u paru ali grupi. Kako bismo ga naučili i mogli nadograđivati ne trebamo imati stalnog partnera ili partnericu. Njih stvaramo ili uočavamo s razvijanjem odnosa. Ne kaže se uzalud da je argentinski tango glazba, ples i poezija te društveni fenomen.
Nemoguće je biti u dobrom odnosu s drugim osobama, bilo kratkotrajno (tanda), bilo dugoročno, ako nismo u dobrom odnosu sami sa sobom.
Kada krenemo razvijati plesni odnos sa sobom (pokret, glazba …), rastvaramo svoje ograničavajuće obrasce mišljenja (figura, kalupa) i djelovanja (uvrježenih kretanja koje smo si sami stvorili ili ...) te postajemo svjesni svojih unutarnjih procesa (strukture i optimizacije pokreta).
Talent nije dovoljan, kao niti sama motivacija. Ono što daje rezultat te nas vodi na sljedeću razinu su inicijativa i akcija.
Najmoćnija spoznaja jest ta da je plesač ili plesačica s kojim plešemo naše zrcalo te da se odraz u zrcalu mijenja tek kada se mi promijenimo – stabilniji, slobodniji pokret i abrazo uz razvijanje emotivne plesne inteligencije, o kojoj ću pisati u jednom od sljedećih blogova.
utorak, 16. siječnja 2018.
Odnos sa sobom i argentinskim tangom
Očekivanja i odnos često dolaze u paru. Zajedno mogu
dovesti do neispunjenja očekivanja onog zamišljenog i onog navodno
potrebnog. Njihovo neostvarenje vodi do čestih razočaranja i prekida
želje za komunikacijom, odnosno za svladavanjem vještine koju smo
upisali te rezultira povlačenjem.
Ono
što je najvažnije jest «razvijanje i stvaranje» odnosa s samim sobom te
sa stvari / aktivnosti / osobom s kojom smo se odlučili ostvariti
kontakt. U ovom slučaju, to je kreativna vještina argentinskog tanga
koji predstavlja kako ples i glazbu, tako i društveni fenomen.
Ulazak u svijet argentinskog tanga trebao bi označavati potrebu i želju za upoznavanjem te savladavanjem nove kreativne vještine uz upoznavanje njenih dobrobiti, a koje ne dolaze same po sebi, već uz razvijanje i upoznavanje vlastitog odnosa te savladavanje situacija. Vrijednost njenih dobrobiti raste što više razvijamo svoj vlastiti odnos prema nama samima i argentinskom tangu.
Jedna divna dama i snažna žena rekla kako je drago što je došla bez partnera na tango jer tako ne gubi vrijeme na stvari koje bi ju ometale u prisutnosti na satu i učenju tog divnog plesa .
Sve spomenuto su česta pitanja i opravdanja koja
usporavaju naš napredak. Hoće li doći? Hoće li biti raspoložen/a? Kako
ću sada kada osoba to razumije i radi na drugačiji način? Imam li prave
cipele? Nisam se dovoljno naspavao, danas se ne mogu "konektirati",
ljudi oko mene su nervozni, nemam stalnog partnera ili partnericu, nisam
navikla slijediti (Ne slijediti već čuti!!), treba mi naprednija grupa,
treba mi drugačiji podloga... .... .... .
Ono
što je nepobitno, apodiktičano, nesumnjivo, nemoguće oboriti dokazima
je kako bez obzira na sve stvarne smetnje (trenutna fizička
spriječenost) i nestvarne smetnje (koje si namećemo ili su nametnute)
trebamo upoznati naše tijelo te njegove reakcije. Pravilno držanje našeg
tijela ne bi trebao biti bauk ili nešto što ne možemo ili ne želimo
svladati. To je nešto što nam je potrebno za sam život. Pravilno držanje
i svjesnost o našem tijelu nam omogućava bolju komunikaciju sa nama
samima i okolinom te nas čini ne samo prezentnijima, nego i stabilnijima
u svakom pogledu.
Sljedeći
korak jest razvijanje odnosa prema kretnjama. Upoznavanjem kretnji i
naših reakcija (mentalnih i fizičkih) na njih već predstavlja drugi
korak prema plesu čije su kretnje i postava tijela te pokreti sasvim prirodni.
Mnogi će reći kako je argentinski tango težak. On je
uistinu težak, u smislu da njegova forma nije strogo zadana niti u plesu
niti u glazbi te da nudi mnogobrojne mogućnosti izražaja, prihvaćanja i
stvaranja.
Razvijanjem vlastitog odnosa postajemo snažniji o
otvoreniji za odnose s drugim osobama s kojima dijelimo te stvaramo
pokret ili samo razgovaramo. Lakše prihvaćamo različitosti te ne
prelazimo preko prepreka već ih savladavamo.
Odnos možemo definirati kao ponavljajuću interakciju, emocionalnu privrženost i ispunjenje potreba.
Na milongama susrećemo osobe koje s nama dijele svoje postojanje, ples i stvaranje, a u pauzama (kortinama) verbalnu komunikaciju. S njima putujemo daleko, blizu ili na mjestu.
Sam argentinski tango je glazba i ples cijeloga svijeta.
Nešto najdivnije. Svijet koji je u svijetu te njegova tajna je
tajanstvenost.
Veliki izazov nije u promjeni zvuka, već je izazov spojiti se s glazbom i stvoriti nešto posebno. Gustavo Adolfo Dudamel Ramír ez.
To je ples koji vam nudi niz odgovora na probleme modernog života ... i to je vodič za komunikaciju koja ide iznad jezika i kulture. Gustavo Naveira.
Tango je put a ne destinacija. Alica Pons.
Tango počinje kada pokret stane. Carlos Gavito.
Tajna tanga je u trenutnu improvizacije između koraka i pokreta. Nemoguće učiniti mogućim: plesati s tišinom. Carlos Gavito
Glazba argentinskog tanga je je glazba cijeloga svijeta. Za njega ne treba putovnica, već osjećaj. Carlos Gavito
Jelena Somogyi
👑INSTITUT ARGENTINSKOG TANGA LIBERTANGO
WWW.ARGENTINSKITANGOLIBERTANGO.BLOGSPOT.COM
ponedjeljak, 8. siječnja 2018.
Govornik, predlagatelj i stvaratelj prve ideje pri pokretima u argentinskom tangu
Uvrježeno se misli kako dobra komunikacija
znači govoriti stvari koje su vrijedne slušanja (obrazci). To nije loš pristup,
osim što se usredotočuje na pažnju jedne osobe i jednostranu komunikaciju. Tako se
promatra i gleda na slušanje kao dvosmjerni proces. Nažalost dvosmjerni proces ovdje predvodi se kao « Ja ću govoriti o sebi i slušati pitanja/odgovore o sebi». Argentinski
tango teži obostranoj, ravnopravnoj komunikaciji.
To znači kako ljudi slušaju ne da uče o drugima i budu aktivni sudjelovatelj. Već da stvaraju vlastite komentare. Kao kada student ekonomije iznese odličan poslovni model, kojeg profesor odbaci
jer kaže, «Vaša ideja radi u praksi, ali i ne u teoriji.»
Dobar
govornik/predlagatelj pokreta djeluje prirodno, uvjerljivo i sigurno. Lako
zadržava pažnju, prenosi poruke glasno i razgovijetno, ne ponavlja se, a misli
iznosi razumljivo i nedvosmisleno, logičnim redom.
Nitko se ne rađa kao govornik. Govorništvo se može uvježbati
kao i ostale vještine. Više vježbe daje bolji rezultat.
Za
početak je korisno osjetiti i upoznati vlastito tijelo kao svoj glas u
svakodnevnim kretnjama (što nam one govore – kako naše tijelo reagira na
pokrete). Zatim osjetitib tjelo u kretnjama povezanim s pokretima u argentinskom tangu.
Sljedeći korak je steći vizualnu predodžbu o vlastitim pokretima. Kad smo
postali jasni samom sebi vrijeme je krenuti promatrati kako sudionik u našem
pokretu reagira na našu ponuđenu ideju.
Pazite
kako oblikujete pokrete i misli (bez obzira što je ovdje vaše tijelo glavni
govornik). Naučite ponuditi pokret tečno i jasno. Od početka do kraja, bez prekidanja
(poštapalica i zamuckivanja). Uvijek u plesnoj rečenici postoji točka, zarez i
ostali interpunkcijski znakovi koji nam dopuštaju da stvorimo slobodan prostor
za relaksaciju i pripremu nove rečenice. Daju mogućnost da
upoznamo reakcije druge osobe i prilagodimo plesni govor te izbjegnemo dvosmjerni proces. Ne zaboravite povezivati pokrete s disanjem (disanje ne treba
biti glasno, već smireno i tiho – pogotovo nemojte puhati drugoj osobi u lice,
dahtati i slično). Nije teško. Samo zahtijeva dobru volju, malo truda i
koncentracije. Prestanak neprestang trčanja, jurnjave..
Samo
nuđenje pokerta u argentinskom tangu zahtjeva i bonton pokreta. Brainstorming -
složiti određenim redom i povezati u smislenu cjelinu pazeći na jasan početak -
zbog privlačenja pozornosti - i kraj zbog dojma koji na slušateljstvo ostavlja
završetak.
Upoznavanje
te otkrivanje reakcija pri linijskim, prekinutim i kružnim pokreta našeg
sudionika (negdje je to uvrježeno da je na drugoj strani sljedbenik/sljedbenica ili možda ;) sudionik/sudjelovateljica).
Nakon toga pažnja bi se trebala usmjeriti na promjenu zagrljaja – abraza.
Sljedeći korak nadogradnja je plesne komunikacije i primjena istih pokreta u drugačijim
pozicijama i izražajima (efortima).
Lagana
ili umjerena trema, nesigurnost nije neprijatelj. Može vam pomoći da date sve od
sebe i bolje reagirate u određenoj situaciji. Jaka trema vas može omesti ili
čak blokirati. Pauze u pokretima i disanje može ju umanjiti ili otkloniti.
Trema se smanjuje s iskustvom. Važno je ne izbjegavati situacije u kojima
možete plesati u prisutnosti većeg broja ljudi bilo da su plesači argentinskog
tanga (milonga, praktika) ili nekim drugim prigodama koje možete iskoristiti.
Treba što više vježbati, makar to bio ples u krugu obitelji i prijatelja.
Dobra priprema također puno pomaže. Ne pripremite li se, bez obzira na vašu pokretnu
elokventnost vjerojatno ćete zamuckivati, se ponavljati, skretati s teme,
ubacivati nepotrebne plesne fraze i služiti se poštapalicama.
Bitno je da ne gledate na govor, odnosno na prenošenje svojih plesnih pokreta kao na nastup
ega već kao na komunikaciju sa «slušateljem». Poruka koju prenosite važnija je
nego savršeno održana plesna cjelina pokreta. Ne zaboravite ujedno kako su vaši
plesni partneri i/ili gledatelji/publika, pod (podloga po kojoj se krećete – jer niste ptica), ljudi koji
dijele plesni prostor s vama na onaj ili ovaj način te prostor u kojem plešete
i glazba bitni za komunikaciju.
U
neverbalnoj komunikaciji postoji puno znakova, no oni nisu jednoznačni već
ovise o kontekstu. Mogu smanjiti ugodu plesa i prekinuti komunikaciju s
slušateljem. Primjerice, širok osmijeh i otvoren abrazo tako da se vaš/a suučesnik/sudjelovateljica može položiti svoj dlan na vaš, mogu učiniti ples
otvorenijim/opuštenijim/slobodnijim te mu dati toplinu. Povremeno pogledavanje
slušatelja u oči i felxibilni/elastični abrazo je znak samopouzdanja. Prečvrsti
abrazo znak je samodopadnosti i prevelike nesigurnosti «pogotovo ako se abrazo ne
mijenja». Mrštenje, osmijeh stisnutih usnica, stisnute ruke ili izvučene iz
ramenog sklopa u abrazu, prečesto nagli pokreti, pogled
usmjeren prema dolje, stisnute šake i gestikuliranje stisnutim šakama te
ispruženi kažiprst ukazuju na agresivnost ili obrambeni stav i nepovjerljivost
te nervozu. Nepovjerenje i napetost se pokazuje, čestim širokim prijenosom
težišta. Zatvoreno i zaključano držanje ruku, pri otvorenom i zatvorenom plesnom
zagrljaju je znak pomanjkanja vlastite slobode pri pokretu te prekida
protok energije. Time se mijenja cijela pozicija tijela i uzemljenje našeg centra
pokreta (donjeg abdomena koje prestaje biti aktivni govornik) te se počinjemo
lomiti u leđima što može biti ujedno znak nepristojnosti jer naš/a suučesnik/sudjelovateljica mora
stvoriti svoj/u dvostruku os.
Bitno
je govoriti razgovijetno i dovoljno jasno da nas slušatelji dobro čuje, a da
pritom ne vičemo (guramo i slično). Treba voditi računa i o intonaciji. To je
važno. Ne samo da se izbjegne monotonija, nego i stoga što različita intonacija
utječe na samu poruku. Slušatelji će različito doživjeti jedan te isti pokret
izgovoren na različite načine. Ključni pokreti ističu se intenzitetom, efortima.. Bitne su i stanke. Ne samo zbog disanja, nego i zbog naglašavanja
važnosti onoga što slijedi ili boljeg razumijevanja onoga što je rečeno.
Zbog treme se često pleše brže pa prijenos plesnih pokreta može biti teže
razumljiv. Podrhtavanje je znak da treba smiriti, usporiti i pravilnije disati.
Na kraju, koliko god vam bilo teško i nelagodno, svaku priliku za plesanje doživit kao svojevrstan trening koji će vas dovesti do konstantno opuštenih pokreta
bez prevelike napetosti - što više plešete i vježbate, bit ćete sve bolji.
Jelena Somogyi
👑INSTITUT ARGENTINSKOG TANGA LIBERTANGO
WWW.LIBERTANGO.EU
WWW.TANGOCROATIA.WEEBLY.COM
WWW.ARGENTINSKITANGOLIBERTANGO.BLOGSPOT.COM
YouTube channel - Tango argentino Libertango Jelena Somogyi
WWW.LIBERTANGO.EU
WWW.TANGOCROATIA.WEEBLY.COM
WWW.ARGENTINSKITANGOLIBERTANGO.BLOGSPOT.COM
YouTube channel - Tango argentino Libertango Jelena Somogyi
petak, 5. siječnja 2018.
Odličan slušatelj u argentinskom tangu
Zašto često govorimo kako nismo dobar govornik, već da smo dobar slušatelj? Je li biti dobar slušatelj povezano s uvjerenjem kako nas to čini boljom osobom? Isto pitanje postavlja se i u plesu kao što je argentinski tango, koji predstavlja kulturu i umjetnost naroda obgrljenog izričaja plesa, glazbe i poezije te društvenog fenomena. Ujedno postoji i uvriježeno mišljenje kako slušatelj samo sluša te ga stoga nazivamo follower. Slušatelj osluškuje, sluša, prihvaća, nadograđuje izneseno te pruža podršku kao aktivni sudionik.
Osobno smatram kako je ovo uvriježeno mišljenje, budući da neprestano tražimo i očekujemo
priznanje. Stalno očekivanje dovodi nas do nemira te do anksioznosti. Jesam li dobro čula? Je li
poruka jasna? Jesam li dobro reagirala? Sviđa li se moja reakcija i odabir drugoj osobi? Česta
pitanja koja su nam nametnuta i od strane nas samih i od strane okoline. Važno je naglasiti
kako greške u tangu ne predstavljaju greške već novu mogućnost pri kreiranju i razgovoru ili samom slušanju te govorniku daju priliku jasnijeg izražavanja.
Mislimo kako je priznanje lakše dobiti. Kako je ono dovoljno te da nas ono ograđuje od onoga
što ne znamo i ne možemo ..., te kako nas još uvijek ostavlja u tajnosti. Svako slušanje je
obavijeno velom tajanstvenosti, kako u argentinskom tangu, tako i u drugim aspektima našeg života.
Strah prihvaćanja je povezan s strahom od otkrivanja svih naših lica/reakcija koja mogu puno toga reći o nama te od suočavanja s posljedicama skidanja maski – nova akcija. Lica koja bi mogla pokazati naše slabosti te nas dovesti u ranjivo područje. Sam ples uvriježeno predstavlja fizičku predispoziciju. Ples kao vještina se razvija. Svatko ga može svladati i ono najbitnije, dodati mu vlastite začine te čarolije.
Biti dobar slušatelj može biti povezano s pojmom velikodušnosti - davanja vremena nekome. Što je
najdragocjenije. Je li to ono što nas čini dobrom osobom? Dakle, s jedne strane vidimo kako je dobar
slušatelj povezan s osobinom dobre osobe, ali s druge strane nećemo uložiti puno vremena za usavršavanje ove vještine.
Razvijanje vještine slušanja dovodi do razvoja kognitivnih vještina te stvaranja slobodnog prostora i ugode za sve.
"Mala priznata vrijednost slušanja i ispitivanja odnosi se na spoznaju ljudskih odnosa. Često to nisu
činjenice, već ono što ljudi misle da su činjenice, što je zaista važno. Postoji prednost učenja onoga što je nečiji drugi koncept stvarnosti situacije. "(Bryan Bell)
Stvaranje pretpostavki o tome tko bi što morao i kako može biti frustrirajuće i zamorno. Otvaranje
i stvaranje slobodnog prostora u argentinskom tangu, najstarijem i jedinom jeziku kojega poznajemo svi,
pogotovo dok smo djeca te ga nesvjesno koristimo i unaprjeđujemo u tom razdoblju do industrijalizacije
nas samih i odnosa daje bezbroj mogućnosti
Jelena Somogyi
👑INSTITUT ARGENTINSKOG TANGA LIBERTANGO
Pretplati se na:
Postovi (Atom)
Valcer povratka
Naslov: Valcer povratka Glazba: José Luis Castiñeira de Dios Tekst: Fernanda E. Solanasa Iz filma "Exilio del Gardel" (Fernando ...
-
Bit ću ponovno rođen u Buenos Airesu još druge lipanjske večeri, s tom ogromnom željom za ljubavlju i životom. Ja ću se ponovno roditi fatal...
-
Naslov: Valcer povratka Glazba: José Luis Castiñeira de Dios Tekst: Fernanda E. Solanasa Iz filma "Exilio del Gardel" (Fernando ...
-
Zaborav Teške, odjednom izgledaju teške posteljina i baršuni tvog kreveta kada naša ljubav prijeđe u zaborav Teške, odjedn...